Pentagram (Mezarkabul)

23 Aralık 2012

pentagram

Pentagram ya da Mezarkabul, Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü’nün kurduğu Türk heavy metal grubu. Heavy metal grubu olmasına karşın müziğinde Türk Halk Müziği etkileri oldukça fazladır. (bkz: Anatolia(türkçe versiyonu, Çağrı) Pentagram bu güne kadar Pentagram,Trail BlazerAnatoliaPopçular DışarıUnspokenBir ve 1987 isimli toplam 7 albüm yaptı. Ününü çıkardıkları Anatolia albümüne borçludur desek yalan olmaz. Kelime olarak ise Pentagram(bkz:Pentagram) beş köşeli ters yıldız demektir. 

Tarihi

Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü önce Bursa’da Thunders’ adlı lise grubu ile müziğe atılmıştır. Grup 2 yıl sonra dağılır ve yerini yeni isimle Pentagram’a bırakır. İlk sahne deneyimini İstanbul Bağcılar’da bir düğün salonunda 200 kişi karşısında yaşadı. Pentagram sahneyi AC/DC tarzında müzik yapan Poseidon grubuyla paylaşıyordu ve 5 şarkı söyleyeceklerdi. Ancak daha 5. şarkıya gelemeden salonda kırılmadık masa, sandalye kalmadı. Türkiye ilk kez Thrash Speed Metal müzikle tanışıyordu. Konser bittikten sonra Pentagram üyeleri, düğün salonundaki hasardan dolayı oluşan zararı da karşılamak zorunda kaldılar.  Daha sonra Moda Sinemasında bir konser daha verir grup. Şimdi de kullanılan pentagram logosu bu konserin afişi için Hakan Utangaç tarafından elle çizilmişir. Bu konser sonrasında oluşan hasarı yine Pentagram ve konserde bulunan diğer gruplar üstlenir ve sinema bir ay sürecek tadilat dönemine girer. Kimileri Cenk’in davulunun rehin bırakıldığını bile söylemektedir. Bu konser daha sonra “Efsane Moda Konseri” olarak hafızalara kazınır.

pentagram-logo

“O yıllarda şimdiki kadar rock – metal dinleyen insanlar çok çok azdı. Öyle 14 – 15 kişi bir araya gelip beraber müzik dinlerdik, müzik yapmaya çalışırdık genellikle. Bakırköytayfası, Avcılar tayfası gibi kodlamalar vardı. Üstümüze o zamana göre çok ters sayılacak şeyler giyerdik; bilekliklerimizi kendimiz hazırlardık Mercan’dan piramitler alıp. Çok laf yedik, tepki çektik. Öyle bir dönemdi, hatta kolsuz tişört giymenin bile homoseksüellik sayıldığı yıllardı. Sonra Rambo çıktı da insanlar alıştılar buna. 80’ler güzeldi ama Türkiye için zor yıllardı. Dünyada da heavy metalin sıçrama yaptığı, enstrümanların kalitesinin arttığı heavy metalin en güzel günlerini yaşadığı dönemlerdi. Türkiye’de, darbe sonrası yasakların olduğu, insanlara yapılan baskıların getirmiş olduğu stres ve zorlukları yaşadık bizler. Öyle bir nesil olarak yetiştik…

İlk konserimizi Bağcılar’da verdik bir düğün salonunda. O zamanlar eski Vitamin grubunun solisti Gökhan vardı (Allah rahmet eylesin, trafik kazasında öldü.) İşte, onun vokal yaptığı şu an ismini hatırlayamadığım AC/DC tarzında Türkçe sözlü müzik yapan bir gruba konuk olduk. 5 parça çalıp inecektik ama biz daha 5. parçaya gelemeden birden her şey yıkıldı salonda. Sandalyeler, masalar, her şey kırıldı. Türkiye’de verilen ilk speed metal konseriydi ve yaklaşık 150 – 200 kişi koskoca düğün salonunu yıkmıştı. Daha sonra düğün salonun sahibi geldi “ne oluyor” filan dedi. Yine biz ödemek zorunda kaldık kırılanların masraflarını…”

mezarkabul31rz

Sonraki gönemlerde grup, yurtdışında da adından söz ettirebilmeyi hedefliyordu; bu nedenle albümdeki şarkıların tamamı İngilizce sözlüydü. Albümün kapak tasarımı ise yarışma sonucu belirlenmişti. Yarışmaya katılan 120 adet kapak resminin arasından, Tunç Örer isimli katılımcının eseri olan bir suluboya çalışma, kapak resmi olarak seçilmişti. Albümde; Intro (Wreck), Rotten Dogs, Mephistopheles, Metal Not Dead, Los Magandos, Asharoth, Bloody Guillotine, Powerstage, Dimensions Of Death, Pentagram ve Deceptive Bells şarkıları yer alıyordu. Özellikle, Rotten Dogs ve Powerstage şarkıları hit oldu. Powerstage şarkısı, Pentagram severlere ithaf edilmişti ve kurulan hayran kulübüne “Powerstage” adı verilmişti. Albüm satışları çok iyi gitmeye başladı. İlk olarak 5.000 adet basılan albüme olan yoğun talepten dolayı albümün ikinci basımı da yapıldı. Yaklaşık 30.000 adet satan albüm, metal müzik tarzında bir rekora imza atmıştı.

Aynı zamanda vokalist olarak Ogün Şanlısoy, gitarda da Demir Demirkıran gibi isimleri de görebiliyoruz Pentagram’da.

Albümün ardından grup, çeşitli konserlere çıktı. Bu konserlerden en çok ses getireni olan “Açık Hava Konseri”ni albüm haline getirdiler. 1999 yılında çıkan bu canlı performans albümünün adı konserdeki coşkulu Pentagram hayranlarının hep birlikte “Popçular Dışarı” diye ettikleri tezahüratlardan alan “Popçular Dışarı” oldu. Daha önceden Demir Demirkan’la birlikte olan Sertab Erener, o konsere o zaman birlikte olduğu Levent Yüksel’le birlikte gelmişti. “Popçular Dışarı” şeklindeki tezahüratın aslında bir pop şarkıcısı olan Levent Yüksel’i hedef alarak yapıldığı söylenir. Bu albüm, Pentagram’ın söylemiyle, Türkiye’de 4. bir kuvvet haline gelen “medya”ya ithaf ediliyordu. Albümün kapağına da, bolluk ve bereketi simgeleyen “Bereket Tanrısı” heykelinin bir resmi konulmuştu. Bu live albümde; Intro, Before The Veil, Behind The Veil, Welcome The End, No One Wins The Fight, G.S.T.K.P., Vita Es Morte, Gündüz Gece, Black Magic (Slayer cover), Rotten Dogs, 999 (Enstrümantal), 1000 In The Eastland ve Anatolia (Türkçe sürüm) şarkıları yer alıyordu.

pentagramgrup

Bu albüm çıktıktan sonra, solo işler yapmak isteyen Demir Demirkan gruptan ayrıldı. Demir Demirkan’ın ayrılmasıyla oluşan boşluğu, aynı zamanda grubun gitar teknisyenliğini de yapmakta olan Onur Pamukçu doldurdu. Bu kadroyla değişik konserlere çıkan grup, 1999 yılında Kemancı Rock Bar’da konser vermeyi planlamıştı; fakat konsere birkaç gün kala ülkemizin yaşadığı deprem felaketi nedeniyle konser iptal edildi. Bir süre duraklama dönemine giren grup, yaşanan deprem nedeniyle ülkemize gelen, içinde ABD Başkanı Bill Clinton ve birçok devlet başkanının bulunduğu bir seyirci topluluğuna karşı 12 Kasım 1999’da Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda “Gündüz Gece” parçasını çalarak devlet başkanlarını, tabir-i câizse coşturmuştu.

Ancak, o günlerde, Pentagram adına olumlu sayılabilecek bu gelişmelerin yanı sıra, Türkiye gündeminden kaynaklanan olumsuzluklar da yaşanmaktaydı. Yine o dönemlerde, ülke gündemini işgal eden satanizm olaylarından, “Pentagram” isminden ve toplumdaki önyargılardan dolayı en fazla etkilenen ve haksız suçlamalara hedef olan da Pentagram grubu oldu.


Grup, EP’yi çıkartmak için hazırlıklara başladı. Çıkartacakları EP’yi albüme dönüştürme fikri oluştu ve sonrasında ise 2 albüm çıkarmak istediler. Bu albümlerden biri Türkçe sözlü, diğeri ise İngilizce sözlü olacaktı. Bu arada gruba, Metin Türkcan katıldı. 2000 yılında prodüktör Charles Turkmen’le birlikte albüm hazırlıklarına başlandı. Albümün kayıtları Yunanistan’da bulunan Sierra Studios’ta yapılırken bir yandan da albüm, İstanbul’da bulunan grubun kendi stüdyosunda son şeklini alıyordu. 2001 yılının sonlarına doğru “Unspoken” isimli yeni albümleri müzik piyasasındaki yerini aldı. Yurt dışına da gönderilecek olan bu albüm için, ilk albümden bu yana, grubun adı olan Pentagram üzerinde de çeşitli değişiklikler yapıldı. Çünkü, yurt dışında da aynı isimli bir grup vardı ve bundan dolayı, bir karışıklığın oluşmasına meydan vermemek için, önce grubun ismi “The Pentagram” olarak değiştirildi, ancak daha sonra bu yeterli görülmeyip sadece yurtdışında kullanılmak üzere “Mezarkabul” (mezarkabul kelimesinin anlamı, “bir imamın ölünün üzerine attığı bir avuç toprak”tır.) adı seçildi. Bundan sonra, Türkiye’de Pentagram, yurt dışında ise Mezarkabul adıyla yer anılacaklardı. Albüm; We Come From Now Here, In Esir Like An Eagle, Unspoken, Lions In A Cage, For The One Unchancing, Mezarkabul (Enstrümantal), Take My Time, Pain, Puratu, This Too Will Pass ve For Those Who Died Alone (Enstrümantal) şarkılarından oluşuyordu. 2002 yılında ise, daha önceden karar verdikleri Türkçe sözlü albüm, Böcek Yapım ile “Bir” adı altında albüm raflarındaki yerini aldı. Albümde; Tigris (Enstrümantal), Bir, Şeytan Bunun Neresinde, Bu Alemi Gören Sensin (Aşık Veysel Cover), Mezarkabul (Enstrümantal), Sır, Kam (enstrümantal), Ölümlü ve F.T.W.D.A. (Enstrümantal) şarkıları yer alıyordu. Tamamen Türkçe sözlü olan bu albümle birlikte grup yine bir ilke imza attı. Yeni albümle birlikte çeşitli konserlere ve televizyon programlarına çıkan grup, bir süre sonra derin bir sessizliğe girerek Pentagram hayranlarını üzdü. Piyasada ve Pentagram severler arasında, “grup dağıldı” diye çeşitli söylentiler yayılıyordu. Grup üyelerinin hiçbirinden net bir açıklama da gelmediği için birçok hayran grubun dağıldığını düşünüyordu.

anatolia_2

Grup elemanları bu arada farklı işlerle yaşamlarını devam ettiriyorlardı. Cenk Ünnü, kendisine ait olan Pena Müzik Evi’ni işletiyordu. Hakan Utangaç, piyasadaki pek çok müzisyenin video klip yönetmenliğini üstleniyor, grafik tasarımla ilgileniyor; diğer üç elemansa müzik piyasasında kişisel çalışmalarıyla yollarına devam ediyorlardı. Tarkan Gözübüyük, prodüktör olarak; Murat İlkan, Cem Köksal’a vokalist olarak ve Metin Türkcan ise; hem Şebnem Ferah’ın, hem de Ogün Sanlısoy’un solo gitaristliğini üstlenerek müzik piyasasındaydılar. Grup adına ise bir gelişme göze çarpmıyor ve haddinden fazla uzun süren bu sessizlik, Pentagram hayranlarını iyice üzüyordu.

2006 yılının sonlarına doğru, Kasım ve Aralık aylarında verilmesi planlanan üç konser için, Pentagram tekrar stüdyoya kapanarak provalara başladı. En şaşırtıcı gelişme ise, eski bir Pentagram üyesi olan Demir Demirkan’ın yeniden gruba dahil olması ve provalara da diğer üyelerle birlikte katılmasıydı. Ama gruba tekrar döneceği düşünülen Demir Demirkan’ın grupta kalmayacağı açıklandı.

4 Şubat 2007 tarihinde Bostancı Gösteri Merkezi’nde 20. Yıl Konseri vermişlerdir. Onlarca kamera ile kayıt altına alınan bu konser DVD olarak çıkarılacağı duyurulup hayranlarını memnun etmiştir. Bundan sonra ise bir turne çalışmaları vardır.

 • 4 Şubat 2007 –
 • 25 Mart 2007 –
 • 8 Nisan 2007 –
 • 21 Nisan 2007 –
 • 29 Nisan 2007 –
 • 12 Mayıs 2007 –
 • 28 Temmuz 2007 –

Bu konserlerin ardından hayranları DVD için bir gün bekliyorlardı. Grup DVD’nin yakında çıkacağını söylemiş ancak kesin bir tarih vermemişti. 30 Mart 2008 tarihinde yine Bostancı Gösteri MerkeziDVD galası için konser düzenlendi, bilet alan ilk 1000 kişiye konser DVD’si hediye olarak dağıtıldı. Pentagram 1987 olarak yayımlanan bu albümde Gordion’s Knot (We come from nowhere – konser girişi), In Esir Like an Eagle, Unspoken, Şeytan Bunun Neresinde, No One Wins the Fight, This Too Will Pass, 1000’s In the East, For the One Unchanging, Vita es Morte, Anatolia, Powerstage, Rotten Dogs, Bu Alemi Gören Sensin, Dark is the Sunlight, Take My Time, Ölümlü, G.S.T.K.P., Secret Missile, Tigris, Bir, Lions in a Cage, Behind the Veil, Gündüz Gece, For Those Who Died Alone (konser bitişi) parçaları canlı performans kayıtları olarak yer aldı. Grup ayrıca konserde [Şebnem Ferah], [Ogün Sanlısoy] gibi tanınan isimleri sahnede konuk etmiş; ney, keman ve klavye gibi enstrümanları dahil ederek Mezarkabul gibi entstrümental şarkılara yer vermesi dikkat çekmiştir.

Ayrıca Pentagram, 27 Temmuz 2008 gecesi İstanbul Ali Sami Yen Stadyumunda yapılan Metallica konserinde ön grup olarak sahne almıştır. Murat İlkan’ın Sonisphere Festival 2010’da rahatsızlığından ötürü Pentagram’a veda etmesi sonucu grubun vokalistliğine Gökalp Ergen geçti. Murat İlkan’ın hastalığı *Beyin ve omurilikte (merkezi sinir sisteminde) oluşan bir hastalıktır. Kısaca MS olarak tabir edilen hastalık; görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonları kontrol etme kabiliyetini bozar. Hastalığın henüz tedavisi bulunamamıştır.

2011 Pentagram Wasteland isimli parçasını internet sitesinden paylasıma sunmuştur.

2012 yılında 25. yaşını kutlayan Pentagram,yeni albümleri “MMXII (2012)” yi hayranlarıyla paylaştı.

          Üyeleri

         Diskografi

Stüdyo Albümleri

 1. Pentagram (1990)
 2. Trail Blazer (1992)
 3. Anatolia (1997)
 4. Unspoken (2001)
 5. Bir (2002)
 6. MMXII (2012)

Konser Albümleri

 1. Live At The Trail (1991)
 2. Popçular Dışarı (1998)
 3. 1987 (2008)
Reklamlar

eleştir

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: