İz Sürücü(Stalker)

25 Ocak 2013

İz Sürücü (Rusça: Сталкер) Andrei Tarkovsky`nin 1979 tarihli filmi. Film üç adamın (yazar, bilim adamı ve iz sürücü) Bölge`ye (Zone) yolculuğunu ve Bölge`de yaşadıklarını anlatır. Bölge`ye girmek yasaktır, çünkü Bölge insanın girdiği zaman en içteki dileğini gerçekleştirdiğine inanılan bir odaya sahiptir. Filmin başrol oyuncuları; iz sürücü rolünde Alexander Kaidonovsky, yazar rolünde Anatoly Solonitsyn ve profesör rolünde Nikolai Grinko`dur.Alice Friendlich`de İz Sürücü`nün karısı rolündedir.

Film, Boris ve Arkady Strugatsky kardeşlerinYol Kenarında Piknik adlı kısa romanının (Rusça:Пикник на обочине) birebir olmayan bir uyarlamasıdır. Romanda, Bölge bilime karşı gelen birçok garip yapıdan ve döngüden oluşur. Romanla film tam anlamıyla aynı olmasa da karakterler ve yaşadıklarına tepkileri benzerdir.(wikipedia)

Film henüz bitti. İki saat kırk dakikalık bir film. Yalnız kaç saat önce başladım bilmiyorum. Sıkılmadım izlerken, ama aylar, yıllar sürdü sanki. Akıcıydı üstelik. Film hakkındaki düşüncelerimi yazabilecek kadar refah hissetmiyorum şuan. Belki bir-iki hafta sonra. Belki de bir kaç ay. Gerçekten güzel ve dolu bir filmdi. Stalker’i izlemek gerçekten düşünmeyi göze almak, yorulmak, bazen şaşırmak, düşmek ve hatta ölmek demek. Yorgunluktan oturduğunuz yerden kalkamayabilir, izledikten sonraki bir-iki hafta ölü gibi yürüyebilirsiniz. Arkadaşlarla izlenecek bir film olduğunu düşünmüyorum bu arada. Şimdilik yalnızca izlerken kaydettiğim ekran görüntülerini paylaşabileceğim sizinle. Çok değiller. Ama hayran kaldığım sahnelerin kilit noktaları. Bazen o kadar daldım ki filme kaydetmeyi unuttuğum sahneler oldu. Yine de idare edeceğim.

stalker

Pencere, yatak ve duvar(lar). Sadece bu fotoğraftan bile çok şey çıkarabilir bence insan.

stalker

Bu ve sonraki iki kare suya düşüş anından çekildi. Önce kamera kuyunun altında gibi görünüyor. Fakat tekrar bakınca yukarıdan da çekilmiş olabileceği anlaşılıyor. Suyun sıçradığını mı yoksa aşağıda baloncuklar oluştuğunu mu seçeceğine karar veremiyorum.

stalker stalker

Sağ arka tarafta duran, suda gölgesi olan şey, bir köpek.

bscap0013

Bir anda ortaya çıkan bu köpek, önce uzakta durup izliyor. Sonra koşarak gelip dizinin dibine kıvrılıyor.

bscap0015

Umut “Oda”sı. Oda ve Bölge kelimeleri filmde özel bir yere sahip. Tahtanın arasında dikkatli bakarsak, odanın altında da su var…

bscap0017

Umut “Oda”sının dışı: sular, eski duvarlar, ve yine, pencere. Başka bir kapı ve milyonlarca düşünce…

bscap0020

Su, duvarlar ve ışık. Bu mekan sonraki iki fotoğrafla anlam kazanacak-diye umuyorum-.

bscap0021bscap0022

bscap0023

Su ve -sanıyorum-mürekkep. Hemen yanında balık da var. Bu sahnenin biraz öncesinde de kanımsı bir sıvı-ki büyük ihtimalle kan- görünüyor.

bscap0024

Tekrar pencere ve su.

bscap0030

bscap0031

Ve kapanış. “Wow” diyeceğimiz sahnelerden-her sahnesinde olduğu gibi-. Bilgi vermek istemiyorum. Duymadan ölmememiz gereken şeyler.


İzlediğim en güzel, uzun, dolu filmlerden. Teşekkür ederim…

Reklamlar

eleştir

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: