sokak için neler yapılabilir?

08 Ocak 2015

yatili-okul-multecilere-otel-oldu_1270979_720_400

tarih 8 ocak 2015. saat 22:28. ankara’dayım. sıcaklık -15 derece. meteoroloji yarın -20 olacağını söylüyor. 2 dakika sigara molası vermek için balkona çıktım ve içeri girdiğimde kalorifer petekleri anne dizi gibiydi. gökyüzü güzel, yastıklar güzel, bilgisayar güzel.. kapitalizmin çarkları tam istediği gibi işliyordu. çünkü sokakta yatan insanları fark etmemiz için hiçbir ipucu yoktu ortalıkta!

-20 derece. 20! sadece 10 dakika pijamayla sokakta gezmeniz bile soğuktan titremeniz, düzgün yürüyememeniz için yeterli olacaktır. sokakta insanlar var. sokakta soğuk var, tehlike var. bir tek şevkat yok sokakta. çünkü evinde pijamalarıyla oturmuş televizyon izliyor!

devrim başka insanlardan beklendiği sürece asla ve asla gerçekleşmeyecek! onlar gerçek müslüman değil“, “hangimiz gerçek islamı yaşıyoruz ki” sözleriyle küllerini bile süpürdüğünüz bu medeniyeti dirilteceğiz!

evet, sokakta insanlar var. her mazlumun nefesimizde, neşemizde, kesemizde “hakkı” var! hak keyfi bir kavram değildir, zorunluluktur! mazlumun dini, dili, ırkı olmaz, hakkı olur! “çok üzülüyoruz, keşke olmasa” demek hiçbir mideye en ufak bir ekmek kırıntısı dahi sokmaz!

lafı uzatmanın, yapılan hataların daha fazla dillendirilmesi hiçbir şeyi değiştirmeyecek. artık eyleme geçme vaktidir!

sokak için neler yapılabilir?

sokakta kadın, erkek, çocuk, yaşlı ayrımı yok. maalesef herkes sokakta. bir duvarın dibine omuz dayamış ölmemeye çalışıyorlar. önce sokakta kalan bir bir insanın nelere ihtiyacı olur bunu analiz etmemiz gerekiyor. herkesin maddi durumu değişken olduğu için hedef kitlemi öğrenciler olarak seçerek onlar üzerinden yardım fikirlerimi aktaracağım.

1- yemek
herkes bir tencere yemek yapıp sokağa inebilir ve sokaktaki insanların bir günlük de olsa karnını doyurabilir. çorba gibi sıcak yemekler veya poğaça, börek gibi saklaması kolay, uzun ömürlü besinler hazırlanıp termosla çay getirilebilir. sadece sokağa çıkarken yanınızda bir çikolata bulundursanız ve kendinize o gün o çikolatayı bir sokak çocuğuna vereceğinize dair söz verseniz bile bu bir devrimin kıvılcımı olabilir. çocuklar gülerse dünya güler!

2- battaniye
arkadaşlarınızla para toplayıp battaniye alabilir ve sokaktaki insanlara verebilirsiniz. verdiğiniz battaniyelerin bebeklerin, annelerin, babaların soğuktan donma ihtimallerini düşüreceğini düşünün. ortalama bir battaniye 30 tl. 4-5 arkadaş 5-10 tl toparlayan bir grup bir battaniye alabilir ve ihtiyaç sahiplerine verebilir. hiç zor değil, hiç!

3- yaygınlaştırma
sokakta uyuyan aileleri sosyal medya aracılığıyla insanlara duyurup daha çok yardım toplayabilirsiniz. en azından kış atlatılana kadar yardım görseler yeterli olacaktır.

önemli not

yardımı sabah yapmak isterseniz pek bir sorun yok. fakat her zaman yanınızda bir yardımcının olması iyi olacaktır. gece vaktiyse bayanların sokağa çıkmamalarını, hazırladıkları malzemenin kendilerine en yakın erkeklerden(abi, kardeş, akraba, dost)  rica ederek dağıtılmasını sağlamak gerekir.

tüm bunlar yapılması oldukça basit şeylerdir. mutluluk, değişim oldukça basit! devrimi, hizmeti kimse kimseye yapmayacak sen yapmaya başlamadığın sürece!

 

70:24 Onlar ki, mallarında belli bir hak vardır.
70:25 Hem isteyen için, hem de istemekten utanan yoksul için.

 

lütfen bekleme.
mutfağa geç ve yemek yapmaya başla.

eline telefonu al ve arkadaşlarına duyur,
onlarla para topla,
insanlara yardım et!
yemek al,
yemek yap,
battaniye al,
gücün yetiyorsa kalacak yer ve iş tahsis et!
dünyanın yarını yok..

“bir gecelik yemek, bir battaniye ne işe yarar” asla demeyin; yarayı kapamasa da kanı temizler..

 

iletişim: @yesilozof, fecr fikir kulübü
mail: fertagram@gmail.com

Reklamlar

eleştir

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: