gariban suriyeli deyip geçme!

02 Mart 2015

ailesiyle beraber bursa’ya yerleşen suriyeli piyano dehası tambi esed’i tanımayanımız kalmadı. peki, ülkemizde başka hangi suriyeli değerleri ağırladığımızı biliyor muydunuz?

lokman derki efsanesi

beşşar esed 2000 senesinde suriye’nin başına geçtiğinde “şam baharı”ndan dem vurduran bir hürriyet rüzgarı eser gibi olmuştu. ne yazık ki pek çabuk geçen o rüzgardan geriye, ed-dumari dergisinin raflarda çürüyen nüshalarından başka bir şey kalmadı.

ed-dumari, rejimi ti’ye alan ve bu sayede ilk sayısından itibaren satış rekorları kıran muhalif bir mizah dergisiydi. bu derginin karikatürlerini ali ferzat çiziyor, yazılarını (bütün yazılarını!) lokman derki yazıyordu. olağanüstü büyük bir etkisi vardı lokman derki’nin. öyle ki, dergiden ayrıldığında okuyucuların dörtte üçü de o’nunla beraber ayrıldı.

aslen kürt olan ve “kocaman bir arap-türk-kürt devleti hayal ediyorum” diyen lokman derki, iki senedir türkiye’de yaşıyor. şam’dan erbil’e hicret etmiş, ama sonra türkiye’yi tercih ederek izmir’e yerleşmiş.

kayseri’de bir filistinli

londra’da yayın yapan kuds el arabi gazetesinin köşe yazarlarından (şimdi diriliş postası’nın da köşe yazarı) filistin asıllı eymen halid de şam’daki evini-barkını terk edip türkiye’ye sığınanlardan. selçuklulara ve bilhasa “kayserili” melişah’a hayranlık duyan eymen halid, ailesiyle beraber yaşamak için kayseri’yi tercih etti. oradaki en yakın dostu, mavi marmara şehitlerimizden furkan doğan’ın babası ahmet doğan.

“diktatörlük şirktir” diyen adam

cevdet-said-isid-in-islamla-alakasi-yok_m

ağırladığımız en meşhur suriyeli ise, “toplumsal değişmenin kuralları” gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük saygı gören mütefekkir cevdet said.

“diktatörlük şirktir” dediği için esed rejimiyle öteden beri başı dertte olan üstad cevdet said, geçen sene 40 civarında akraba ve köylüsü ile beraber istanbul’a hicret etti. aslen çerkes (azbeh) olan cevdet said ve yakınları, istanbul hicretinde en büyük dayanışmayı kafkas vakfı’ndan görüyor.

kaybolan mesleklerin erbabları

sayısı birbuçuk milyonu geçen suriyeli muhacirler arasında taş işçiliği gibi neredeyse “antik” saydığımız zanaatların ustaları, mekanik oto tamirciliği gibi kaybolmaya yüz tutan mesleklerin erbabları, suriye televizyonlarında destanlar yazmış olan senarist ve yönetmenler, birinci sınıf doktorlar ve eczacılar da bol miktarda var.

bazı basın-yayın organları ve sorumsuz siyasetçiler aleyhte tezvirat yapa dursunlar; türkiye’ye sığınan suriyelilerin ortalama kalitesi o kadar yüksek ki, devlet içindeki bazı unsurlar, hükümete, “bu nüfus transferini kalıcı kılmak ve ondan azami derecede istifade etmek için gerekli düzenlemelerin bir an evvel yapılması” yönünde telkinde bulunuyorlar. ancak “devrim sonrası suriye”nin insan kaynağı ihtiyacını gözeten hükümetin bu konuda mütereddit olduğu gözleniyor.

 

 

*yazı 28 şubat 2015’te yayına giren diriliş postası adlı gazetenin “inadına iyi haber” başlıklı üçüncü sayfasında yer alıyor. 

Reklamlar

eleştir

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: