en popüler zehir: sigara

26 Aralık 2015

bugün youtube aboneliklerimi gezerken bir vücut geliştirmecinin videosuna rastladım. başka bir vücut geliştirmecinin hali hazırda bir video yaptığını fakat 1-2 şey eklemek için bu videoyu çektiğini söyledi. ben de diğer videoyu açtım. videoda yurt dışında vücut geliştirme yapan bir türk vardı. 3-4 günlüğüne türkiye’ye gelen vücut geliştirmeci öyle bir şok yaşamış ki bunu videoya alma gereği duymuş. abimizin derdi, herkesin elinde sigara olması…

yurt dışında bu kadar yoğun sigara tüketimi olmadığını söyleyen arkadaşımız türkiye’deki bu yoğun sigara tüketimini görünce şöyle söylüyor “bir gün sigarayla ilgili video çekeceğim aklıma gelmezdi.” o kadar fazla insan tüketiyormuş ki yurt dışına göre, göz, koku ve sağlık açısından aşırı rahatsız edici bir durum karşısında kalmış. dolayısıyla vücut geliştirmeci takipçilerini uyarmak için mevzubahis videoyu çekmiş: “abi protein zararlı mı, şu hareket nasıl yapılır diye soruyorsunuz ama deli gibi sigara içiyorsunuz. asıl sigara zararlı” diyor ve konuyu kapatıyor..

geçtiğimiz günlerde nobel ödüllü aziz sancar’ın sağlık bakanlığı desteğiyle hazırladığı sigara videosunu(*) hepiniz görmüşsünüzdür. koskoca adam “sigara içerseniz dna’nız tahrip olur” diyor. dna yahu dna.. fakat alışkanlıklar tehlikeyi görmemi/zi engelliyor. dna’ya sigara parası muamelesi yapıyor ve önemsemiyoruz. bu çok garip bir şey. ayakları üşümesin ve hatta elit görünsün diye yüzlerce liraya ayakkabı alan çoğu zengin leş gibi parliament kokmaktan ve bunun sağlığını zedelemesinden rahatsız olmuyor. fakirleri konuşmuyorum bile.

tüm bunların neticesinde bir araştırma yapmaya karar verdim. konumuz: dünyada ve özel olarak türkiye’de sigara tüketimi..

sigara çok önemli bir problem olduğu için veri edinmem hiç uzun sürmedi. yaptığım araştırmaya göre 2014 yılında tüm dünyada tüketilen sigara adeti/dalı sayısı tam 5.8 trilyon. bu da sadece sigara kağıdı üretmek için yılda yaklaşık 100 milyon ağaç demek. bir sigara bile sigara içmeyen bir insan için odanın yaşanılmaz kılınmasını sağlıyorsa 5.8 trilyon sigaranın 1 yılda dünyayı, atmosferi ne hale getireceğini düşünün. parfümden ve araba dumanından çok da farklı bir duman değil ayrıca sigara dumanı. fakat konuyu şimdi istatistiklere getirmek istiyorum..

dünyada sigara tüketimi

sigara tüketimi global

tobacco atlas’ın istatistiklerine göre türkiye sigara tüketiminde dünyada 8. sırada. fakat bu istatistikte daha rahatsız edici bir şey var. istatistik oranla değil, içilen sigara adediyle hesaplanmış. yani istatistikte içilen sigaranın nüfusa oranı değil, çin’de içilen toplam sigara sayısı baz alınıyor. yani türkiye az nüfusuyla 350 milyonluk amerika’nın peşinde.

tobacco atlas’ın araştırmaları bize tüm ülkelerde yılda tüketilen sigara sayısı da yazıyor. ilk 10 şu şekilde; Ekran Görüntüsü - 2015-12-26 16:16:17

çin’de 2014’te yaklaşık 2.5 trilyon, rusya’da 321 milyar, türkiye’de ise 89 milyar dal sigara içilmiş. üstelik bunlar sadece resmi rakamlar. bunun bir de kaçak sigarası ve tütün içicileri var. onları da kattığımızda tüm ülkelerde rakam fazlaca artıyor.

buna karşın türkiye’de erkeklerin %50’si sigara içiyorken kadınların ise yaklaşık %20’si sigara içiyor. bu rakamlar sigaranın artık bizim bir parçamız olduğunu gösteriyor. yani hastalıkların, pis kokunun, tatsız yemeklerin ve sağlıksız çocukların…

cinsiyete göre sigara tüketimi

sigara içen erkek sayısı

verilere göre 15 yaşından büyük erkeklerin %40’ı türkiye’de sigara içiyor. haritada gördüğünüz kahverengi ise çizelgede 2. sıraya tekabül ediyor. yani en koyu renk rusya’nınki, ikinci renk ise türkiye’ninki. bu durumda 2. seviye tehlikede olan ülkelerden biriyiz. sigara içen erkek çocukların verisiyle beraber erkeklerde sigara tüketimi %50’yi buluyor ve bu da %50’nin sağlıksız çocuğunun, kanserli bir ölümünün ve bozulmuş bir dna’sının olması demek..

sigara içen kadın sayısı,

kadınlar ise 4. derece tehlikedeler. erkeklere ve diğer ülkelerin sigara tüketen kadınlarına nazaran türkiye’de kadınların %14’ü sigara tüketiyor. buna çocuk içicileri de kattığımızda sayı yaklaşık %20’yi buluyor. fakat dünya ortalamasına göre kadınlarımız en az sigara içen 2. ülkeler sıralamasında. 1. ülkelerde yok denecek kadar azken (haritada gördüğünüz ten rengi), 2. sıradaki ülkelerde renk biraz daha koyulaşıyor. bu pek de fena değil.

kişi başına düşen sigara sayısı

kişi başına düşen sigara sayısı

89 milyar içilmiş sigarayı türkiye nüfusuna böldüğünüzde, yani kişi başına yılda düşen sigara dalı sayısını hesapladığınızda bulunan rakam ürkütücü: 1580. yani türkiye’de yıllık kişi başına düşen sigara paketi sayısı yaklaşık 80. bu da içenlerimizin ne kadar fazla içtiğini gösteriyor. kişi başına düşen sigara sayısı perspektifinde türkiye 2. derece tehlikede.. yani türkiye en çok kokan, en sağlıksız ve hastalıklı ülkeler çizelgesinde en kötü 2. kategoride yer alıyor.

çevreye zararı

kısa bir araştırma sonucunda 3000 paket sigara için 1 ağaç kesildiğini öğrendim. bu da yılda yaklaşık 100 milyon ağaç demek. türkiye’de çıkan orman yangınlarının %50’si sadece sigaralar yüzünden çıkıyor. ülkemizde yaşanan yangın sıklığınız da düşünürsek sigara ormanlarımız üzerinde fazlaca büyük bir tehdit unsuru oluşturuyor. başka bir istatistiğe göre hapse girenlerin %95’inin sigara içtiği belirtilmiş. bu da sigaranın sosyopsikolojik konumunu gösterebiliyor.

sigara filmler, müzikler, kitaplar ve hatta dinler üzerinden bile genişçe ele alınabilecek bir konu. net olan, üzerine konuşmaya bile gerek olmayan bir gerçek var ki, kötü kokan, sağlıksız ve psikolojisi bozuk insanlar olma yolunda fazlaca hızlı ilerliyoruz. ben de bir sigara tüketicisi olarak bu araştırmaları yaparken midemi fazlaca bulandırdım. dilerim tertemiz hava eşliğinde yemeklerin tadını alabileceğimiz, uyanınca zinde hissettiğimiz ve güzel kokulu günlerimiz olur.

ömür bir kere. nefesi iyi almaya bakın.

ferşat özçelik

 

detaylı bilgiler: http://www.tobaccoatlas.org/
tobacco atlas’ın hazırladığı sigara kitapçığı: http://3pk43x313ggr4cy0lh3tctjh.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/03/TA5_2015_WEB.pdf

Reklamlar

eleştir

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: